Maruzen APS II - SV

25. 11. 2002

Začalo to tak, že jsem na manévrech poprvé uviděl odstřelovací pušku Maruzen APS II – SV. Její zpracovaní a jak střílí, mě strašně nadchlo. S mou manuální zbraní XM 177 E2 jsem si připadal jak s pistolí...

img

Začal jsem hledat všechny možné podrobnosti o odstřelovacích puškách a jejich cenách. Také jsem sháněl informace o jejich upgrade. Zalíbily se mi APS II, M24 a PSG-1. Nakonec vyhrála APS II – SV svým poměrem cena/výkon/upgrade.


To je moje krasavice :-)

Teď už jenom zbylo čekat až přijde. Nastal den D. V životě sem nebyl tak rychle na poště. Doma sem rozbalil balík a koukal na poměrně malou krabici. Uvnitř byl Maruzen na dvě části, hlaveň a pažba.Dále krabice obsahovala malý pytlík koulí Maruzen 0,29g Grand Master, dva imbusové šrouby s imbusem a dlouhé táhlo na čištění hlavně. Prohlédl sem si manuál a začal skládat zbraň, bylo to velmi jednoduché. Hlaveň vložíte do pažby a zašroubujete dvěma imbusovými šrouby. Tato verze má fixní HOP, což je malá nevýhoda. Nemá žádná mířidla, tak sem druhý den šel koupit optiku. Zvolil sem 4x32. Je dobré si dát pozor na kroužky, protože kolejnice na optiku je široká 2 cm.


Základní rozborka

Konečně jsem mohl vyzkoušet střelbu. Seřídil jsem optiku a vystřelil. Překvapila mě tichost, snad tišší než moje ČZ-75. Dostřel 50 - 55 m. Koule letěla velmi přesně a vůbec neuhla ze svého směru. Tak jsem vyzkoušel TM 0,25g Tactical Grade, koule letěla rovně a přesně, ale po 40 m vylítla hodně nahoru, dostřel odhadem 60 –65 m. Začal jsem se shánět po těžších kuličkách 0,3g Maruzen, ale neúspěšně. Na prvním tréninkovém boji, slavila zbraň úspěch dokud nedošly 0,29g koule, to mě donutilo přemýšlet o upgrade, abych mohl používat 0,25g koule.

Celou zbraň jsem rozebral, abych ji dokonale znal. Zjistil jsem, že kromě pístu,trnu a pažby je zbraň celá kovová a má vysoce přesné zpracování. Tlumič a hlaveň je šroubovatelná, takže se rychle dostáváte k HOPU a nemusíte celou zbraň rozebrat jak je tomu u M24 Socom. Další důležitá věc. Když dáte vnitřní hlaveň s fixním Hopem nakřivo, vůbec to nevadí. Protože ji zde drží první část upevňovacího dílu k zásobníku, s kterým lze pootáčet !!! Co z toho plyne ? Vůbec nemusíte celou zbraň rozdělávat, jenom odděláte zásobník a uvolněním jednoho šroubku v přední části, otáčíte celou hlavní s fixním Hopem. Skvělá nedocenitelná věc pro seřizování. Dále má zbraň 3 pojistky. 1 pojistka je páčka nabíjení, pokud je v horní poloze nevystřelíte. 2 pojistka je přímo na spoušti, je to další malinká spoušť. 3 pojistka je tlačítko vedle nabíjecí páky, tím zafixujete zbraň proti výstřelu nadobro. Myslím, že ochrany proti náhodnému výstřelu je tu dostatek.


Úplná rozborka

Po měsíčním čekání, mi přišel plynový válec a seřizovatelný HOP od Classic Army a také plyn Green Gas. Tak jsem zbraň zase rozebral. Na jednu věc si dejte velký pozor. Když odděláváte závěr, který je na jeden dlouhý imbus, pozor jde to dost ztuha a musíte zabrat, většinou vyskočí taková kovová tyčinka, která je uvnitř páčky, pozor neztratit !!! Jinak si už nezastřílíte, protože bez této tyčinky nelze nabít. Píšu to proto, abys jste nedopadli jako já. Celý den jsem ji hledal a naštěstí našel. Vytáhl jsem původní válec s pružinou a porovnal je vedle sebe. Plynová válec je o dost těžší a trošku je jiná konstrukce hlavy válce. Namazal jsem a složil zbraň dohromady.


Plynový válec (nahoře) a klasický

Zatím jsem ponechal fixní HOP, protože jsem byl příliš zvědavý jak bude střílet. Byli se mnou dva kamarádi. Napustil jsem plyn, nabil a vystřelil. Nikdo z nás kouli neviděl, tak jsem vystřelil ještě asi desetkrát a konečně jsem ji zbliknul. Hned po 30 m šla strašně nahoru a strašně daleko, hrubě jsem to odhadnul na 80 – 90 m, možná víc. Samozřejmě takto byla zbraň nepoužitelná. Ještě podotknu, že bylo okolo 27 stupních.

Teď přišla řada na regulovatelný Hop-Up. Odšrouboval jsem hlaveň, přední držák zásobníku a vysunul fixní HOP s hlavní. Chvilku jsem bádal jak vytáhnout hlaveň s Hopové komory. Musí se vyrazit, například úzkým šroubovákem, dva kolíčky, které drží hlaveň. Hlaveň vysunete pomalu a na vrchu vidíte položený HOP. Doporučuji schovat. Změřil jsem hlaveň má 400 mm a průměr 6,05 mm. Je velice přesná. S krabičky jsem vytáhl Hopovou komoru od CA. Jsou zde 4 imbusové červíky, Hop-Up komora, Hopová gumička, pružinka, kovový kroužek, gumové kroužky a dva imbusy. Porovnal jsem je vedle sebe. Hned na první pohled my došlo, že nejsou stejné. Po pečlivém prozkoumání jsem zjistil, že to je náhradní díl Hopové komory pro M24. Tak to mě vážně nasr… Zkontroloval jsem nápis na krabičce… pro APS. Dobře, co se dá dělat, budu to muset předělat. Poprosil jsem svého kamaráda, jestli by mě to nemohl ve firmě na soustruhu upravit. Za týden mi vrátil upravený HOP podle fixního.

Jedná se o to, že fixní Hopová komora od CA má jiný průměr a proto se nedá strčit do hlavně. Fajn, konečně to jde. Další šok. Uvnitř komory je vysoustružený kruh do kterého vložíte hlaveň, aby se zafixovala a pak ji na druhém konci zafixujete červíkama a srovnáte, aby byla rovně. No jo, jenže APS hlaveň má širší vnější průměr, než je pro M24. Skvělý… U toho jsem zjistil, že otvor na hlavni pro HOP není vidět, takže ještě zkrátit o 1 mm hlaveň. Teď jsem byl už pěkně naštvanej na Classic Army. Tak jsem piloval a piloval až to bylo to pravé ořechové. Když jsem to celé sesadil a dal konečně do hromady, chci vložit Hopovou gumičku, no já se s toho už snad... Díra na komoře je jak vrata, takže gumička se tam zmítá jak na kolotoči. Tak jsem to vytěsnil a celé sesadil a šel to vyzkoušet. Konečně výsledek. Střílí moc daleko a přesně. Odhad přes 70 m.


Regulovatelný hop (nahoře) a klasický

Na manévrech jsem sní řádil, fakt pěkně střílela, všechno šlo jak na drátku. Všichni se mě báli... ;-)

No jo, ale ne všechno je zlato co se třpytí. Pro změnu se pokazil plynový válec. Uvnitř se odšroubovala tryska a na to se poškodil i ventilek. Prostě plyn nejde pořádně napustit a taky docela uniká. Taky nejde pořádně regulovat Hopem...

Tedˇ mám ve zbrani původní válec. HOP jsem ponechal a dal do kupy, aby byl použitelný. Zjistil jsem, že ostatní firmy mají skoro dvakrát dražší plynový válec i Hop než CA. Asi vědí proč. Takže jsem si objednal k vánocům od PDI pořádný regulovatelný HOP pro APS II – SV. Plynový válec až příští rok, protože už nemám peníze...

Závěrem chci říct, že Maruzen APS II – SV je vynikající sniper zbraň i v základu. Pokud se budete rozhodovat pro upgrade, uvažte kvalitu a značku a radši nešetřete jako já, protože nakonec Vás to vyjde na dvojnásobek. Taky chci zdůraznit, že Maruzen APS má největší škálu upgrade, větší než PSG-1. Do budoucna bych si chtěl koupit hlaveň s délkou 599 mm a s průměrem 6,04 mm od KM a k tomu tlumič.

Michal

Komentáře

Zatím nikdo neokomentoval.

Novinky a slevy emailem