Glock Model 26 Advance

30. 05. 2004

Vyrábí jej zbrojovka našich jižních sousedů, kteří nemají v lásce Temelín a kteří se budí zpocení ze sna, že jsme s nimi v Unii. Je jo asi nejmenší z přibližně 30 typů, které tato zbrojovka vyrábí...

img

Na dálku je od sebe nerozeznáte díky jejich identickému designu, který je stoprocentně podvolen funkčnosti... ještě že nevyrábějí auta. V airsoftovém provedení nám jej mimo jiné přináší i firma Tokyo Marui a dokonce nám nabízí i jejich vlastní mutaci a to Glock 26 Advance, o které si zde můžete něco přečíst.

Trocha vědomostí o typu Glock 26

Glock 26 má prakticky identického bratříčka zvaného Glock 27, jediný rozdíl je v rážích. G26 je v ráži 9x19 a G27 pak v ráži .40S&W. Tyto modely byly na trh uvedeny v červenci roku 1995 a znamenaly přelom v kategorii "kapesních zbraní". Jejich výkony a provedení je okamžitě katapultovalo na vrchol ve své kategorii. Každý, kdo z nich střílel si je okamžitě zamiloval. Netrpí již nadále nemocemi kapesních zbraní, jako jsou příliš malá a nevýrazná mířidla, mizivý zastavovací účinek, špatná ergonomie a spousta dalších. Glock opět boduje.Tokio Marui Glock 26 Advance

Krabice samotná je dle dobrých zvyků TM opět malým uměleckým dílkem, když už nic jiného, aspoň je to dobrá dekorace. Najdeme v ní pytlík několika zjevně 0.2g BB, tubu mně neznámého obsahu, vytěrák kombinovaný s vyrážečem kuliček, které zůstanou v hlavni po vystřílení plynu a jen tak mimochodem i samotnou zbraň, zcela nečekaně. V krabici mimo jiné najdete i návod k modelu 26 a jeho doplnění pro model 26 Advance. Jsou to pěkné obrázkové materiály, ve kterých si Evropan přečte pouze specifikace a "Story of G26". Samotný příběh je, bohužel, psán v rozsypaném čaji :)

Zbraň jako taková je zpracovaná na jedničku, originální ražení je kde má být a zpracování plastových povrchů není vůbec špatné, ba co víc, výborné. Pistole padne perfektně do levé i pravé ruky, což je dáno oním osvědčeným Glock designem. Leváci však mají znesnadněné užití záchytu závěru, který je pouze na levé straně zbraně, stejně jako záchyt zásobníku. Ohledně kovový dílů na povrchu zbraně je na tom G26 Advance vcelku bledě, prakticky jediná součástka, která je kovová a je vidět, je onen zmiňovaný záchyt závěru. Toto však nemůžeme TM vyčítat neb je to dáno konstrukcí ostré zbraně. Navíc počet vnitřních kovových dílů je více než potěšující, což je výtečná kompenzace. Oproti svému bratříčkovi G26 Advance trochu povyrostl a ztloustl z 570 na 653 gramů, které dávají dobrý pocit z držení zbraně a zároveň nejsou za pasem nijak na obtíž.

Střelba

Glock konstruuje své zbraně se zaklouzávající hlavní pro snadnější a spolehlivější podávání nábojů. TM vytvořilo perfektní kompromis mezi realitou a spolehlivostí a to tak, ze vnější plastová hlaveň sice zaklouzavá, ale vnitřní hlaveň se ani nehne. To zas přidává na spolehlivosti AS zbraně. Co se střeleckých výkonů týče je na tom G26 Advance velmi dobře, terč 10x10 není na vzdálenost 10m žádný problém a vyprázdnit do něho zásobník 27BB se dá stihnout během několika málo okamžiků. Terč 20x30 na 30m je také možné trefit, chce to ale už trochu cviku. Za pokojové teploty vystřílí zbraň na jedno naplnění plynem zhruba tři zásobníky, což dělá plus-mínus 70BB. Určitě se s ním v lese neztratíte, ale TM Desert Eagle .50 AE ho na přesnost i vzdálenost o něco přestřílí.Pojistky

Protože bezpečnosti není nikdy dost, má tento Glock pojistky hned dvě, jedna zajistí spoušť, druhá je přímo na spoušti a pokud o spoušť nechtěně zavadíte a nezmáčknete při tom i tuto pojistku, zbraň nevystřelí. Osobně konstrukční řešení této pojistky považuji za vrchol geniality, jednoduchosti a účelnosti.

Mířidla

Proč se o nich vůbec zmiňuji? Jde o to, že muška má na sobě bílý puntík, který nečekaně hodně pomáhá v míření do temných prostor a při zhoršené viditelnosti. Jinak jsou to klasická pistolová mířidla s ostrým obrazem a dobrým zvukem :)Hop-Up

Ladění Hopu je u G26 Advance nerozlučně spojeno s rozborkou, která není nijak složitá, ale nezdá se mi to jako šťastné řešení, protože po pátém rozebrání pistole a pootočení kolečkem Hopu už mě to opravdu přestávalo bavit. Nemluvě o tom, že i přes jednoduchost rozborky může v něčích rukách dojít zbraň k úhoně :) Podvacáté už máte chuť zbraň rozložit na víc "součástek" než je běžné. Samotné ladění je možné kolečkem umístěným v mechanismu v závěru zbraně.

Několik vět závěrem...

Glock 26 je hračka, pistolka do kapsy u saka a ještě se vám k němu vejde kapesníček. Glock 26 Advance už je trochu někde jinde, spolehlivě vyplní pistolové pouzdro a svým svalnatým vzhledem v rukou střelce budí přeci jen nějaký ten respekt. Zároveň je to kvalitní zbraň na kterou se můžete spolehnout a rozhodně si s ní neutrhnete ostudu. Nakonec ještě jeden tip, pokud si chcete vyzkoušet jak vám padne, vyrábí jej v manuálním provedení také naše stará dobrá Cyma :)

Twyggy

Komentáře

09.06.2004

medvedatormedvedator
Vypadá skvěle!!!

31.05.2004

bedlabedla
Do pohody kvér.

31.05.2004 Souhlas

M@yronM@yron
Twyggy píše fakt pěkný recenze:-))

31.05.2004

TommiTommi
Mě se ten článek líbil a je i srozumitelně napsaný, na rozdíl od jiných recenzí. Je normální, že se zkušenosti liší a následně i recenze. Kdyby se hlasovalo dal bych 11 z 10.

30.05.2004 :)

TwyggyTwyggy
Do zásobníku se při troše štěstí 26 BB vejde, a jedna do hlavně, ale budiž. Chyba je na mé straně a omlouvám se za ní. Ohledně kapacity plnu, záleží na tom jaký plyn se používá, kolik ho v lahvi je a v jakém stavu je zbraň. Píši pouze to, co jsem si na vlastní kůži ověřil. Co se Blowbacku týče, v porovnání s TM Desert Eagle .50 Hard Kick je dosti mizivý a hluk je také nevybočuje z normálu. Každopádně děkuji za připomínku a přeji hezký den:)

30.05.2004

FishkyFishky
Rád bych trochu poopravil některá tvrzení, za 1. zásobník je na 25 ne 27bb, za 2 vystřílet 3 zásobníky na jedno plnění je u této zbraně sci-fi, mně se u pokojové teploty okolo 20°C nepodařilo vystřílet ani dva, maximilně tak jeden a půl a to už byly poslední kuličky dost pomalé. Jinak zbraň má obravdu velkou sílu a silný blow-back (pro mně až moc silný :) a nadělá docela velký rámus při střelbě.

Novinky a slevy emailem