Polní uniforma AČR

02. 02. 2004

V tomto článku se pokusím přiblížit součásti polní uniformy, která je zavedena v Armádě České republiky. Většině z vás to nejspíše neřekne nic nového, ale věřím že začátečníkům to ušetří spoustu shánění informačních materiálů o výstroji...

img

Blůza vz. 95

Jedná se o základní část polní uniformy určenou pro celoroční použití. Je vyrobena z materiálu, který tvoří 50% polyester a 50% bavlna. Výrobcem blůzy a materiálu je Otavan Třeboň a Koutný Prostějov. Blůza má na sobě 11 kapes zapínaných na klasické knoflíky (čtyři jsou umístěny ve předu blůzy, dvě v zadu, dvě na ramennou a tři na vnitřní straně). Na blůze jsou na pravé straně na hoře umístěny dva suché zipy, na ten širší nad kapsou se přidělává pomocí protikusu sucheho zipu polní hodnostní označení. Stejným způsobem se přidělává jmenovka na zip umístěn na kapse. Na levém rameni se nachází malá vlaječka ČR.



Kalhoty vz. 95

Materiál a výrobce je stejný jako u blůzy. Kalhoty mají v sobě opravdu hodně prostoru, 8 kapes (tři jsou umístěny na stehnech, dvě na zadku a tři vepředu). Kalhoty jsou na zadku a na kolenou vyztuženy další našitou vrstvou látky. Na vršek kalhot se přidělávají pomocí knoflíků kšandy a za studeného počasí se do nich stejným způsobem vpíná zateplovací vložka. Kalhoty jsou na nohavicích zakončeny gumou, takže je možné je kdykoliv stáhnou do potřebné délky. Všechny kapsy a poklopec na kalhotech se zapínají na knoflíky.



Blůza vz. 95 letní

Letní provedení blůzy vyrobené ze 100% bavlny. Střih je téměř stejný jako u klasického provedení ale materiál je tenčí a lehčí a díky tomu i více náchylný na trhání. Blůza existuje v zeleném středoevropském provedení a v béžovém pouštním. Hodnostní označení, vlaječka a jmenovka je umístěna shodně jako u blůzy vz. 95.

Kalhoty vz. 95 letní

Letní provedení kalhot vyrobené ze 100% bavlny. Střih je téměř stejný jako u klasického provedení ale materiál je tenčí a lehčí a díky tomu i více náchylný na trhání a odírání. Kalhoty existují v zeleném středoevropském provedení a béžovém pouštním.

Kabát vz. 95

Materiál je téměř shodný který je použit na blůzu a kalhoty (je použit 51% polyester a 49% bavlna), výrobce je stejný. Kabát se používá ve studeném a špatném počasí, je o něco málo delší než blůza a je přizpůsoben, aby do něho bylo možné vepnout zateplovací vložku. Kabát má na sobě 5kapes (čtyři na přední straně a jednu vzadu) na rozdíl od blůzy nemá kapsy na ramennou a na vnitřní straně). Kabát obsahuje i kapuci, která se v dobrém počasí zapíná do límce. Umístění hodnosti, jmenovky a vlaječky je v podstatě stejné jako u blůzy. Zapínání je vyřešeno pomocí zipu a knoflíků, takže to znamená že kabát zapnete zipem a následně zip ještě překryjete légou a zapnete knoflíky. Kabát je ještě opatřen stahovací tkanicí v pase, aby vám z kabátu neucházelo tělesné teplo.



Košile vz. 2000

Jedna z výstrojních součástí, která je poměrně nová. Jedná se o košili, která je vyrobena z materiálu 33% polyester a 67% bavlna v maskovacím vzoru. V armádě se používá v zeleném i v béžověm provedení. Košili dodává armádě firma ASTONA. Střih má podobný jako klasická košile s tím rozdílem že rukávy je možno vyhrnout a zajistit uvnitř všitým páskem ve vyhrnuté poloze. Na košili se stejně jako na blůzu a na kabát přidělává hodnost, jmenovka a vlaječka.



Svetr vz. 95

Armádní svetr vyrobený z materiálu 70% polyacryl a 30% vlna. Používá se do studenějšího období. Svetr má na loktech našité výztuhy proti prodření. Na levém rukávu je umístěna malá kapsička na níž se nachází vlaječka. Umístění hodnosti a jmenovky je na stejném místě jako např. u blůzy.



Nátělník khaki

Klasické tričko zavedené v armádě v zelené barvě vyrobené z materiálu 81% bavlna a 19% polyamid. V armádě se používá s krátkým i s dlouhým rukávem. Triko má nevýhodu, že pokud se s ním moc zpotíte tak vám vybledne, ale s tím se nedá nic dělat.



Oblečení ECWCS

O tomto oblečení toho moc podrobného nenapíšu, jelikož s ním nemám žádné zkušenosti, ale nerad bych to vynechával. Do ECWS patří spodní prádlo, které je vyrobeno z bavlny a polypropylenu. Další vrstvu tvoří tepelná vrstva, která je vyrobena z polyesteru a konečně poslední vrstvu tvoří nepromokavé, ale prodyšné oblečení v maskovacím vzoru vyrobené z materiálu Gore-tex, které se skládá z kalhot a bundy, takže jestli chcete opravdu teplé oblečení, tak šáhněte po ECWS. Toto oblečení má i své nevýhody a to že při pohybu materiál šustí, takže na tiché operace můžete zapomenout a další podstatná nevýhoda je cena, která se pohybuje kolem 10 000 Kč.

Doufám že jste si s tohoto článku něco málo odnesli a u další článku si představíme pokrývky hlavy a když bůh dá tak i obuv.

George Brookes

Komentáře

04.02.2004

CleiClei
Já bych jen eště dodal, že to s tim šustěním 95kovejch goráčů neni tak strašný. Nad 10m neslišitelný a jinak stěží.

03.02.2004

EbolaEbola
:)

02.02.2004 .

BrookesBrookes
jo ještě ........System"

02.02.2004 no jo

BrookesBrookes
no jo víš že máš pravdu "Extended Cold Weather Climate" no jo nikdo není dokonalej, doufám že to omluvíte :o)

02.02.2004

koscikkoscik
Jen poopravim mensi hrubku - nejedna se o ECWS ale ECWCS

Novinky a slevy emailem