601. skupina speciálních sil

29. 01. 2004

Chtěl bych vás seznámit s nejelitnější českou jednotkou, která se svou kvalitou vyrovná obdobným jednotkám zahraničních armád, jako jsou americké SEALs nebo britské SAS...

img

HISTORIE

Historie 601. skupiny speciálních sil se začíná utvářet za druhé světové války ve Velké Británii, kde se československý odboj, pod vedením Františka Moravce, začína specializovat na diverzní činnost na území protektorátu Čechy a Morava. Většina výsazených skupin je zpravodajsky zaměřena.

Po válce vzniká na území Čekoslovenska 71. výsadkový prapor. Na jeho vzniku se podílí lidé jako je Paleček. Krzák a Čermota. Prapor se zaměřuje na diverzní činnost.



V roce 1948 v Československu dochází k politickým změnám. Změny se samozřejmě projevují i do výsadkového vojska. Už v roce 1949 je zatčen velitel výsadkových vojsk brigádní generál Karel Paleček a náčelník štábu podplukovník gšt. Rudolf Krzák, kteří jsou odsouzněni za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu.

Následně je prapor přetvořen z diverzního zaměření na hromadné výsadky, podle vzoru SSSR. Na podzim roku 1952 vzniká 22. výsadková brigáda, kterou tvoří 71.,72.,65. výsadkový prapor a 173.výsadkový dělostřelecký oddíl. Brigáda se stěhuje na Slovensko, dva prapory jsou umístěny v Přešově, třetí v Košicích a dělostřelecký oddíl je umístěn v Sabinově. Početní stavy brigády se blíží ke 3000, ale na Slovenku se jí nedostává materiálu ani financí. Přesto za nějaký čas vzniká v Přešově 22. průzkumný prapor,který je zaměřen na speciální operace. V roce 1955 je brigádě propůjčen čestný název "Banskobystrická" a v roce 1960 se brigáda stěhuje na Moravu,65.výsadkový prapor a 22.průzkumný prapor do Holešova, zbytek brigády do Prostějova. Následující rok se 22.průzkumný prapor se přetváří na 7.výsadkový pluk,jeho hlavním úkolem zůstávají nadále speciální operace a 65. výsadkový prapor se stěhuje do Prostějova.

V noci z 20. na 21. Srpna 1968 začala, obsazením ruziňského letiště,Ruská vojska okupovat Československo. Do Holešova doráží elitní tanková jednotka gardové "železné divize" ze Lvova s průzkumným praporem. Díky včasnému rozkazu velitele pluku Vladimíra Košana jsou v té době kasárny plné výsadkářu. Rusové samozřejmě požadují, aby se výsadkáři vzdali, ovšem výsadkáři požadavky zamítají a dokonce prohlášují, že pokud zaútočí, tak budou jejich tanky roztříleny RPGčky. Díky kvalitě a respektu holešovských výsadkářů, rusové neútočí, ale zbudovávají si tábor poblíž kasáren. Výsadkáři jdou také, na požadevek místního národního výboru, hlídat poštu a některé další instituce ve městě.

Následující noc dostává velitelství pluku rozkaz, aŤ zjistí, kde se nacházejí zadržení českoslovenští představitelé a vypracucí plán k jejich osvobození. První varianta je, že jsou drženi na ruské ambasádě, druhá, že jsou v Polsku. Pro druhou variantu se vypracovává plán, kde se počítá se zmocněním několika letadel, provedením výsadku nad polskem a zpátky by se politici vrátili v malém letadle kopírující terén. Protože holešovská kasárna by byla snadným cílem, vydává velitelství rozkaz vyslat tajně část výsadkářů k Hostýnským vrchům, protože by zde byl lepší terén pro případnou obranu a navíc výsadkáři znají dokonale tuto krajinu protože zde pravidelně trénovali. Plánuje se partický boj. V té době se taktéž opevňují kasárny.

Po obdržení zprávy, že vláda vyjednává pod nátlakem v Moskvě, skonaly veškeré naděje a proto jednotka skládá zbraně. V roce 1969 je zatrest 7. výsadkový pluk rozpuštěn a vojáci, ktěří nejsou propuštěni do zálohy, jsou převeleni do Prostějova. 22. výsadková brigáda je pak zredukována na 22. výsadkový prapor. V roce 1983 je obnovena 22. výsadková brigáda, roku 1987 je založen 43. výsadkový mechanizovaný prapor, který je nástupcem 71. výsadkového praporu.

Po převratu v roce 1989 se struktura jednotky přibližuje obdobným jednotkám armád NATO. V roce 1991 se z brigády stává 22. speciální skupina. V roce 1993 je přejmenována na 6. speciální středisko a v roce 1995 na 6. speciální brigádu. V roce 1999 brigáda obdržela čestný název "generála Moravce" a byla nasazena v rámci operace KFOR, kde byla v prvosledových jednotkách. V roce 2001 vzniká 6. skupina speciálních sil a 10.5. 2002 dostává jednotka svou bojovou zástavu. Od 1.7.2003 je 6. skupina speciálních sil přejmenována na 601. skupinu speciálních sil.


ÚKOLY JEDNOTKY

601. skupina speciálních sil je samostatný druh vojska, který nepodléhá velitelství specializovaných sil, ale přes náčelníka vojenské zpravodajské služby přímo ministru obranu. Skládá se z Velitelství, štábu, bojové a zabezpečovací jednotky. Jednotka je určena k plnění hlavně úkolů strategického významu, kde z rúzných důvodů není možno použít konvenční síly. Jednotka cvičí s obdobnými jednotkami z jiných armád, jako jsou například americké SEALs a britské SAS.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Uchazeč musí mít lékařské osvědčení se zdravotní klasifikací A, dále musí mít negativní výpis z rejstříku trestu a maturitu. Výběrové řízení probíhá dvoukolovým způsoben. Uchazečí k zabezpečovacím jednotkám absolvují pouze první kolo, které trvá dva dny. Jedná se o běžné armádní přezkoušení fyzické zdatnosti, kde se požaduje dvanáctiminutový běh, shyby, kliky, leh-sedy a plavání na vzdálenost 300 metrů. Uchazeči musí splnit minimálně základní normy své kategorie a dosáhnout celkového počtu 200 bodů. Následuje zhruba pětihodinový psychogický test. Druhé kolo je už desetidenní a je jen pro uchazeče k bojovým jednotkám. První den probíhají úvodní fyzické testy a psychotesty. Druhý den se fasuje vybavení, uchazeči dostanou polní oděv, spací pytel, baret a ostatní výstroj pro plnění úkolů (kromě pevných bot, které si musí uchazeč donést vlastní). Následuje přesun do výcvikového zařízení, kde na uchazeče čekají další fyzické cvičení a běh, prokládaný přenášením břemen a psychotesty. Pak ještě přesuny na 30/40/60 km. Uchazeč nejdřív plní úkoly sám, potom ve dvojici a nakonec ve skupinách, aby se prověřila schopnost vzájemné spolupráce. Samozřejmě i tato část je prokládaná psychotesty. Uchazeć může kdykoliv odstoupit z výběrového řízení a je neustále sledován kvalifikovanými instruktory a lékařem.

Sto bodů fyzické zdatnosti:
-6 shybů na hrazdě
-38 sedů–lehů za minutu
-20 kliků za půl minuty
-uběhnout 2400 metrů za 12 minut
-300 m uplavat za 7 minut

Uchazeč musí získat 200 bodů lepšími výsledky.



VÝCVIK

Po úspěšném přijetí je zájemce začleněn do skupiny speciálního průzkumu nebo skupiny speciálního určení. Výcvik probíhá ve skupině a postupně se zaměřuje na specializaci. Následně dalším vzděláním se stává ze specialisty instruktor.

Možnosti jsou:
-infiltrace - výsadkář/volné pády, výsadkář/tandemové seskoky, potapěč
-hlídka - spojař, zdravotník, ženista, odstřelovač

Lukáš Ruprecht

Komentáře

19.02.2004 Pánové.

PISKOtPISKOt
Myslel jsem že se dozvím něco názorů na spec. jednotky a ono jen velmi po skromnu. Vážně mě zajímají názory těch kterých lidí, než je někde potkám a budu moci sejmout :o) Si fandím co??? Ale to naokraj. Je super dozvědět se něco nového a vzdělaného, počínaje specnazem (velmi úsměvné - jsem přesvědčen že realita je úplně jinde a je mnohem fantastičtější) přes vzbouřence plantážníků z ameryky, přez letouny a vrtulníky, samopaly, pušky, počty mrtvých a vystřelených BB (opět úsměvné - když pozoruji AS gumy z Pjahy a jejich styl boje - kolik asi oni vypálí na jednoho "mrtvého") - nechci se dotknout pjažáků z naší matičky - tedy myslím všech (uznávám pražáky - militarysoftysty), ale většiny se dotknout chci. A úplně nejraději těch teplákových co napodobují nebo nesou honosné jméno některé elity, speciální jednotky.

19.02.2004

DephDeph
Ty o válce v Namu asi moc nevíš, že? Amíci je tam drtili jak cip. Kdyby měli větší podporu z domova, tak to tam vyřídili raz dva. I při stejné intenzitě bojů, by trvalo jen nějakých 5 let, než by Sev.Korejci vyčerpali své kvalitní lidské zdroje. Politicky to projeli - propaganda komunistů vedená SSSR se uchytla všude i v USA. Ale vojensky je Nam pro Amíky absolutní úspěch. Poměr ztrát 25 : 1 je výmluvný.

19.02.2004

FireFire
Dle mého názoru odsud jako vítězové neodjeli teda nevím alespoň čeho tam dosáhli akorád oddálili nevyhnutelné pro jižní koreu.Neříkám nics toho že jsou nejvyspělejší atp. protože pod diktaturou trpí.Sice jim Američani chtěli pomoct ale nevěděli do čeho jdou a co hlavně Severní Korea jim dala na zadek.I Francouzi pochopili že bude lepší se stáhnout ale jen AMeričani si mysleli že to spasí,ale omyl.

19.02.2004

DephDeph
Řekl to Einstein. Že tam neměli co dělat? To by byli asi stejní jako Britové a Frantíci v Mnichově. SevVietnam napadl jižní, ne naopak. A odjeli z něj jako vojenští vítězové a nebýt sobeckých pacifistů, tak by tam vyhráli. A kéž by Koreu napadli. Nebo bys chtěl žít v zemi, kde státní média ukazujou, že to nejlepší a nejzdravější jídlo je kůra stromů s trávou, v okolním světě zuří hladomor, a že Sev.Korea je ten nejvyspělejší stát na světě? Kde trpí miliony lidí jen kvůli pár úchylům? Ale to se asi nikdy neshodnem...

19.02.2004

FireFire
Mě se hrozně líbí jak se pořád američani litujou co že se stalo v tom Vietnamu.Ta válka nebyla jejich a neměli tam co dělat a bohužel strčili rypák kam neměli ale tak to dělají i dnes Irák,Afganistán,...Časem dojde možná i na tu Koreu. A jak jednou někdo řekl nevím přesně kdo.Že ve čtvrté světové válce se bude bojovat opět klacky.A bohužel to tak bude.

19.02.2004

DephDeph
Přečti si Ďábelskou gardu. Náckové v legii ve Vietnamu. Vietnamští venkované poprve spatřili doktora, až když tam přišla četa amíků. Odvedenec z Vietnamské vesnice byl převelen na opačný konec země, a tak vesničané neměli žádnou ochranu. Amíci po nich nechtěli jídlo - vietcong jo. Nedáte jídlo dobrovolně - zabijem vás. Ošetřili tvoji dceru američané - zabijem vás. Máte dávku US jídel - zabijem vás. Nechcete zabíjet amíky - zabijem vás. Nechcete skrývat naše zbraně a lidi - zabijem vás. Nelíbíte se politickému komisaři - zabijem vás. Amíci si nemohli dovolit zabít člověka jen tak - asi by se to novinářům a jiho-vietnamským průzkumníkům nelíbilo. Žádný US voják nebyl odsouzen za bezdůvodné zavraždění civilisty - všichni byli po vyšetření případu omylostněni.

18.02.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
No o tom strileni civilistu priznavam ze Vietkong take strilel ale pokud nad tim zauvazujes tak Vietkong byl domaci a tudis mel ve vesnicich pribuzne a rodiny. Amici vystrileli cele vesnice i s detma-ale v tomto pripadu se musim Americanu zastat protoze kdyz nabehne 7lety kluk do hospody plne americkych vojaku a hodi tem granat tak se divit nemuzem co potom delali. To je ten samy pripad co delali nemci ve druhe valce -a jsou za to souzeni-americane nejsou.

18.02.2004

DephDeph
M16 má v rozborce 11(12) částí a Sa.58 tuším 9 částí. Ale je pravda, že je blbu vzdorná.

Novinky a slevy emailem