Úvaha nad zbraní odstřelovače

08. 12. 2006

Nekonečné diskuze a dotazy na téma "jakou airsoft sniperku si mám koupit" a podobně, mne vedly k sepsání jakési úvahy nad možnostmi a kritérii při výběru airsoftových zbraní pro odstřelovače...

img

V zásadě vycházím z toho, že silně upgradované sniperky, ať už manuální, plynové nebo AEG, mají velmi podobné střelecké vlastnosti. To je dáno tím, že jejich přesnost a dostřel je limitován především vlastnostmi a možnostmi AS střeliva - plastových kuliček. Takže pokud upgradujeme a vyladíme AS odstřelovačky, jejich maximální dostřel a přesnost bude dost podobná.



Ano, u některých zbraní takový upgrade bude v podstatě nemožný (Super 9, MK1 sniper, různe Cyberguny a číny apod.), ale u většiny kvalitních zbraní to takový problém nebude. Rozdíly mezi nimi budou samozřejmě v kvalitě těchto zbraní a v jejich poruchovosti a výdrži, protože silné upgrady velmi namáhají spoustu vnitřních součástek. A to platí především u zbraní, kde se k pohonu využívá stlačený vzduch - manuály a AEG. Ale odmyslíme-li si čistě technické hledisko, které se probírá a probíralo snad milionkrát na všech diskuzích, máme tady samozřejmě i jiná hlediska a kritéria, na něž se podle mého tak trochu zapomíná. A zapomíná se na ně právě na úkor technických debat typu "když dám 300%, jak dlouho to vydrží" a podobně. Jaké tedy jsou tyto další kritéria a vlastnosti odstřelovaček, které jsou tak důležité a podstatné - tedy alespoň podle mne :)



Například podobnost reálnému vzoru. Podle mne by zbraň měla být podobná svému skutečnému vzoru. A to samozřejmě jak rozměry a hmotností, tak i v ideálním případě vyvážením této hmotnosti, ovládáním, sborkou/rozborkou a údržbou. Také výběr zbraně by, pokud je to možné, měl být podřízen tomu, jakou zbraň používá jednotka, kterou napodobujete. Je jasné, že se nevyrábí tolik airsoftových odstřelovaček jako je skutečných typů, ale přeci jen, napodobuji-li US jednotky, tak je dost podivné mít například SVD Dragunov, nebo Accuracy International. Zvláště, když existují kvalitní M24 i M40 a to jak manuální, tak i plynové.

Ovšem pokud nejste vázáni z nějakého důvodu při výběru zbraně svým reálným vzorem, pak by Váš výběr měl být zaměřen více praktickým směrem, než jen - tahle se mi líbí, tu chci. Navíc sniperky nejsou zbraně, které by se měly nějak často obměňovat. Než si střelec na svou zbraň zvykne, naučí se využívat všech jejích výhod a předností, tak to trvá delší dobu. Skuteční odstřelovači si většinou na svou zbraň zvykají mnoho měsíců a až třeba po dvou letech jsou si svým prvním výstřelem opravdu jistí. Takže Váš výběr zbraně není dobré podcenit a odbýt, protože Vaše puška by měla sloužit delší dobu. A to ani nemluvím o tom, jak špatně a s jakou finanční ztrátou se v airsoftu prodávají použité zbraně.



Takže, sniperka by měla být nejen přesná, ale měla by splňovat i další požadavky. Měla by mít ergonomickou pažbu, která bude střelci vyhovovat bude mu prostě "sedět", ale neměla by být přehnaně složitá a komplikovaná. Měla by mít jednoduchou konstrukci, být odolná a spolehlivá. Musí vydržet hrubší zacházení, nemá to přece být zbraň pouze na střelnici, ale do těžkých podmínek. Už z uvedeného je docela jasné, že některé tyto požadavky jsou vcelku protichůdné, takže je jasné, že tak jako tak půjde o určitý kompromis. Bude-li mít pažba ergonomický tvar, tak už těžko bude jednoduchá a kompaktní a naopak.



Uveďme si teda dva příklady. Zbraň s pažbou Accuracy International a pažba loveckého typu, jako například M40A1. Pažba M40 je jednoduchá a z jednoho kusu. Pro manipulaci v terénu je ideální díky své jednoduchosti a oblým, rovným tvarům. Díky tvaru pažby a díky tomu, že optika může mít co nejnižší montáž (tak aby si nevadila s klikou závěru), je celá puška velmi nízká a kompaktní. Také je velmi lehká, tudíž je příjemná na delší nošení, a to i díky svým oblým tvarům, které do rukou ani na zádech netlačí a nedřou.

Tento typ pažby však není zcela ideální ergonomicky. Především rukojeť není pro střeleckou ruku zdaleka to pravé a ani nemá oporu pro nestřílející ruku. Dobře zalícit lze prakticky jen s nějakou dodatečnou lícnicí. Také střelba z různých poloh je problematická, protože lícnice není polohovatelná. To že je celá zbraň poměrně lehká, je sice dobré pro manipulaci a nošení, ale pro střelbu samotnou už to je spíše na závadu. Je ovšem pravda, že tuto negativní vlastnost v airsoftu tolik nepocítíme, protože u našich zbraní není zpětný ráz a ani jejich přesnost není taková, abychom to významně pocítili.



Naproti tomu pažby typu AI jsou velmi ergonomické a pro střelbu samotnou jsou tak naprosto ideální. Svým tvarem jsou skvělé jak pro střílející ruku, tak i pro nestřílející. Lícnice i botka jsou stavitelné, takže nastavit si pažbu je pro každého střelce velmi snadné. Také pro střelbu z různých poloh lze měnit nastavení pažby, což je velmi výhodné. Bohužel předpažbí má ale hranatý tvar, což není dobré a pohodlné, pokud nestřílející rukou podpíráte nebo držíte předpažbí. Díky konstrukci pažby je celá zbraň velmi vysoká a navíc je nutno použít vysoké montážní kroužky, což celou zbraň činí ještě méně kompaktní. Navíc z pažby mírně vyčnívá zásobník (i když jeho větší kapacita je bezesporu výhoda), což může vadit střelci při střelbě z některých poloh a také se za něj zbraň může při pohybu v přírodě zadrhávat.

Tím se dostáváme k dalším nevýhodám této pažby. Vzhledem ke své konstrukci je značně složitá a sestavená z mnoha dílů. I když je sestavena pevně, i tak hrozí, že by se mohl nějaký díl povolit, případně i ztratit. Další nevýhodou je, že může dojít (a zaručeně také dojde) k zanesení nečistot do konstrukce pažby. Bláto, písek, voda, sníh apod. Vše se tam dostane. Výhodná věc jsou očka na popruh, která jsou z boku zbraně. Puška se tak dobře nosí přes rameno, i se s ní lépe plazí, takže se tolik neválí v nečistotách. Při nesení na zádech také dobře v této pozici drží a méně časteji tak dochází k samovolnému otevření závěru, což může být problematické a například u M40 k tomu dochází. Poslední věcí je, že vzhledem ke své vysoké váze je mnohem vhodnější a klidnější při samotné střelbě, ovšem pro pohyb a nošení to už takový hit není, docela se pronese.



Další, bohužel velmi opomíjenou vlastností, je možnost čištění a rozborky zbraně. Je to vlastně dost zvláštní, uvědomíme-li si, že jedna z hlavních podmínek pro to, aby naše zbraně střílely přesně, je aby jejich hlavně byly vzorně vyčištěny. Bohužel se víc než často setkávám s tím, že spousta "sniperů" se o své zbraně nedostatečně stará. Málo, případně vůbec, je čistí a pak se diví, že to je s jejich přesností špatné. Především plynové zbraně jsou na čištění hlavně a HOP gumy velmi choulostivé a je potřeba je čistit co nejlépe a nejčastěji. Jen pro příklad - já sám svou plynovou pušku čistím po vystřelení 30-50 ran! Což znamená, že pokud při nějakém cvičení vystřílím 60 a více ran (více než 100 opravdu vystřílet během jednoho dne nejsem schopen), ten den jí čistím dvakrát. V takovém případě ovšem ocením možnosti rozborky a čištění zbraně, protože popravdě řečeno - nedovedu si představit během jednodenního výcviku dvakrát rozebrat a složit SVD Dragunov :).

Jednoduchou manipulaci se zbraní co se rozborky týká, také oceníte dojde-li k nějaké závadě. Například zaseknutá kule v hlavni dokáže být u některých zbraní docela problém a většinou k takové závadě nedojde při tréninku, ale v boji. Takže pokud si budete vybírat zbraň, popřemýšlejte i nad tímto aspektem a také si spolu se zbraní pořiďte nějaké čištění, které Vaší zbrani a Vám bude vyhovovat. Údržbu zbraně - jakékoliv a u odstřelovaček to platí dvojnásob - není radno podceňovat, nebo dokonce opomíjet.



Odstřelovač ke své zbrani také potřebuje spoustu dalších doplňků. Například taktický popruh. Taktický popruh by měl mít snadno nastavitelnou délku, být lehce sundavatelný a také vhodný pro střelbu z různých poloh, kdy je jeho použití potřeba. Samozřejmostí je také to, aby byl kvalitní a pevný pro přenášení a manipulaci se zbraní.



V airsoftu se bohužel také velmi málo dbá na optický zaměřovač. Přitom u ostrých zbraní je puškohled mnohdy stejně drahý jako samotná zbraň. Puškohled pro taktickou střelbu by měl splňovat některá kritéria. Samozřejmostí je kvalita. Jak mechanických částí, tak i optiky. Výhodné (ale v airsoftu ne až tak používané) je mít velká rektifikační točítka s jasně definovanými "kliknutími". Mohou být vnější, nebo i s krytkami, je však dobré, aby se s nimi dalo snadno manipulovat i vleže, nebo třeba v rukavicích. Dále by tubus puškohledu měl být z jednoho kusu, nejlépe o průměru 30 mm a průměrem vstupní čočky nejméně 40. Ideální je, aby měl proměnné zvětšení, přibližně 3-10x. Pro airsoft je vhodné zvětšení 4x, maximálně 6x.

Velmi důležitý je ovšem typ záměrné osnovy. Bavíme-li se o taktickém optickém zaměřovači a ne o loveckém, nebo sportovním, pak obyčejný kříž není zrovna vhodná volba. Ideální je zaměřovací obrazec s dálkoměrnou osnovou. Pokud si pořídíte Mildot osnovu a naučíte se s ní pracovat, nikdy toho nebudete litovat. Poslední dobrou věcí je mít na puškohledu sluneční clonu, nebo Killflash.



Další důležitá věc je dvojnožka. Pravdou je, že někdy se používání dvojnožky příliš nedoporučuje a preferují se jiné podložky pro střelbu s oporou, ale na druhou stranu - střelba s dvojnožkou je nejjednodušší. Dvojnožka by každopádně měla být bytelná, protože je potřeba aby vydržela, když se do ní se zbraní opřete (směrem dopředu - např. Maruzen dvojnožka se sklopí, případně zlomí). Ideální také je, aby byla lehce a jednoduše sundavací, aniž by hrozila její ztráta. Také potřebujete, aby nožičky byly vysouvací. K tomu musím z vlastní zkušenosti říct, že v terénu se mi mnohem více osvědčil západkový systém (jako má Parker Hale, nebo Versapod), než aretace šroubem, který lze i ztratit (např. Harris).



Pro praktické využití prozradím jednu dobrou vychtávku. Pokud máte možnost, opatřete svojí zbraň na konci hlavně závitem a tlumičem ohně (úsťovou brzdou). Jde především o ochranu ústí hlavně před vniknutím nečistot, nebo před jeho poškozením. Pohybujete-li se se zbraní v terénu, lehce se Vám to může stát.



Nakonec musím říct jedno. Ať už si vyberete jakoukoliv zbraň, chovejte se k ní, jako by na ní měl záviset váš život. K čemu je Vám nádherná a úžasná zbraň, která není spolehlivá a nevystřelí přesně v okamžiku, kdy to budete nejvíce potřebovat. Protože odstřelovač musí svůj cíl zasáhnout jediným - a to dokonce prvním výstřelem. Naučte se se svou zbraní zacházet, využít všech jejích předností, udržujte ji funkční, čistěte jí. Když bude Vaše sniperka plně funkční a spolehlivá a bude střílet s konstantní přesností, pak budete moci věnovat více času a úsilí tomu, abyste zlepšovali sebe a svoje schopnosti a budete tím lepší, respektovanější a obávanější střelci.

Harry

Komentáře

09.12.2006

SarvanSarvan
Přidám svůj názor, jako člověka co hraje "rekreačně" a na nějákém rozdílu mezi realitou a AS mu moc nezáleží... Na typu pušky zas tak tolik nazáleží (když má upgr.)... - plně souhlasím Doplňky, takt. popruh, dvojnožka, optika... - nesouhlasím, popruh jsem při střelbě používal minimálně, mám upravený popruh z brašny na plyn masku a jsem s ním plně spokojen. - dvojnožka, také není nutná, naopak občas spíše překáží, osobně jsem zvyklý střílet z velmi nízkých pozic, či opřen o okno, předprseň zákopu apod. Vypadá sice hezky, ale tolik se neužije (je drahá, prostě se nevyplatí). - optika - zvětšení 6-4 - naprosto souhlasím, stejně tak s údajem 40-42mm, sám používám 6x42 a možná bych i doporučil spíše tu čtyřku. - umístění ovl. prvků optiky - podle mě je výkon as zbraní moc nestálý, abych prováděl korekce optiky před každým výstřelem (takže je úpně jedno jak jsou umístěné). - osnovy - jakékoliv osnovy (dálko a úhloměrné) jsou podle mě zbytečné (zvlášť při vzdálenostech as boje), za výhodnější rešení považuji optiku s pevným zvětšením a "okoukání" si jak vypadá např. helma, postava z různých vzdáleností, dá se to pak poměrně přesně odhadovat. Další aspekt je chybějící zpětný ráz, díky kterému bohatě stačí levnější optiky, "klasické" puškohledy jsou na as naddimenzované. Závěr -velice pěkný článek, toto není myšleno jako kritika, spíše jako názor pro lidi, co mají hluboko do kapsy (jako já :-) ), a nejsou takový fandové, že by se bez toho všeho vybavení neobešli.

09.12.2006

AgreSirAgreSir
veľmi dobrý článok, len mi tam chýbaju presné informácie. Vysvetlím: Píše sa tam že všetky najvytunovanejšie snajperky su závislé od streliva = že maju už výkon na hornej hranici= že su vlatne rovnaké. Chcel by som nejaku tabulku o tom kolko moze max doletiet take BB 0,25 BB 0,3 BB 0,35 ,... A ešte by som sa chcel spýtat, Akú maju tie Snipery presnosť/rozptyl napr na 20m,30m,40m... Je jasné ze si na AS sniperu musí clovek najprv navyknut ale nikdy nebude strielat uplne presne tak by som chcel aspon priblizne vediet odhad nepresnosti. Dik moc

08.12.2006 RE: Ronnie

V!ruSV!ruS
Finská Sako TRG 22, pouziva ji treba nas SOG :)

08.12.2006 moc pěkný...

Hunter77Hunter77
Opravdu vynikající článek!Ale jednu výtku bych měl o tom jak píšeš že průměr vstupní čočky by měl být minimálně 40mm...s tim nemohu souhlasit.Tento průměr je hodně velikej a i s použitím toho prodlužovacího nástavce to dělá odlesky....tohle jsem četl v jednom manualu:Poslední věc k výběru dalekohledu - šířka čoček. Kolik je rozumné, kolik použitelné? Můj osobní názor je, že nemá valného využití cokoliv širšího než 40-42 mm. Dobrý a kvalitní zaměřovač i při těchto šířkách už „pochytá“ dostatek světla. Co se šířky týče, jedinou výjimku tvoří snad 50 mm, ale to pouze pro lovce v noci, popřípadě pro střelbu bez NV zařízení. Pokud máte jako policista širší zaměřovač, přílišně vás oslňují třeba blesky foťáků reportérů, pouliční osvětlení.

08.12.2006 Super...

RonnieRonnie
Nedá se to jinak nazvat, prostě nádhernej článek, klobouk dolu harry. Jo a chci se zeptat co je to za sniperku 2 obrázek od zhora? Díky

08.12.2006

PhoenixPhoenix
Pěknej clanek ... nicmene ja bych snipera delat nemohl ... sem moc nervozni a mam teskej prst na spousti :) ... FANDIM VSEM CO ZVLADAJ SEDET NA FLEKU A CEKAT (moc jich neznam) ... CQB je muj zivot :)

08.12.2006

DeadlyOneDeadlyOne
Harry nikdy nezklame:)

08.12.2006

SkipiSkipi
Též souhlasim ;-)

Novinky a slevy emailem