TM Beretta M92F Military Model

09. 09. 2004

Legendární Beretta M92F je jistě jednou z nejrozšířenějších a nejznámějších pistolí na světě. Používají ji jak vojenské, tak i policejní sbory včetně mnoha jiných menších bezpečnostních organizací. My se podíváme na její airsoftovou verzi...

img

Jak už jsem napsal, italská Beretta M92F je legendární zbraní. M9 Beretta je standardní osobní zbraní příslušníků armády USA. Nahradila .45 cal pistoli Colt M1911, která už dosluhovala a svými výkony nesplňovala požadavky armády Spojených států. M9 používá novější munici 9 mm standardu NATO a je mnohem lehčí, účinnější a přitom bezpečnější než její předchůdci. Její velký otvor pro výhoz nábojnic, ji činí prakticky "nezaseknutelnou". 15 nábojů v zásobníku, perfektní tvar a vzhled, to jsou jen některé hodnoty, které ji činí jednou z nejlepších zbraní.



Přejděme teď k jejímu airsoftovému provedení. Já mám Tokyo Marui Beretta M92F Military Model. Je to moje úplně první zbraň pro airsoft. Než mi přišla, tak jsem netušil, jak bude vypadat. Mé znalosti v tomto oboru byly velmi malé. Avšak, jak jsem sundal víko od krabice, strnul jsem údivem nad jejím provedením. Po chvilce prohlížení jsem šel ven vystřílet pár kuliček na terč. Znovu mě udivila vzdálenost letu BBčka. Do té doby jsem ještě nic podobného neviděl. Tehdy byla přesnost zásahu 75% na terč vzdálený 20 m s 0,25g BB.



Od té doby uběhly 2 roky. Moje Beretta střílí na vzdálenost 25 m (změřeno pásmem), terč velikosti A4 (umístěný ve výšce lidské hlavy), v bezvětří, s kuličkamy 0,25g, s úspěšností 90%. Možná to zní neuvěřitelně, ale je to tak. A střelecké vlastnosti se pořád zlepšují. Čím více střílím, tím lépe to střílí. V porovnání s ostatními manuálními pistolemi, co jsem viděl, jsou její výkony opravdu excelentní.



Co se týče povrchového provedení, není zde co vytknout. Z dálky nepoznáte, že je to plast, ostatně jako u (téměř) všech Marui zbraní. Na levé boční straně závěru je vyryt nápis označení zbraně "U.S. 9mm M9 MILITARY – 97821". Kousek pod závěrem, na těle zbraně, se pak nachází sériové číslo F 97821Z. Na pažbičce se pak nacházejí z obou stran znaky amerického výrobce Beretty. Nápisy přidávají zbrani reálnost.



Komora pro výhoz nábojnic je také dobře zpracovaná, avšak často se stane, že se vám tudy do zbraně nanesou různé nečistoty. Dá se to vyřešit větší opatrností, ale i přesto se tam někdy něco dostane. Zato hlaveň je vyřešena tak, aby se sem nic nedostalo. Vnitřní hlaveň průměru 6 mm končí asi o 2 cm dříve než vnější hlaveň o průměru 9 mm, a tak je vlastně chráněno těsnění před nečistotami. Takže tady taky plus. Jako pojistka slouží záchyt závěru u skutečné zbraně. Vnější úderník je funkční v tom smyslu, že ho lze natáhnout a při výstřelu vidíte, jak dopadá zpět do původní polohy.



Na závěr bych Berettě M92F vytknul jen dvě věci. Zaprvé její zdánlivou křehkost oproti například GLOCKu 17 nebo CENTIMETER MASTERovi, který je víc robustní a nebojíte se, že se vám něco zlomí. A zadruhé její těžší natahování (spíš se špatně drží závěr při natahování), na které si ale časem zvyknete.

Celkově je to velice dobrá zbraň a její koupí rozhodně neprohloupíte. Jak střelba ze skutečné Beretty, tak i střelba z airsoftové Beretty M92F jsou skutečným požitkem. Je to velmi dobrá záložní zbraň a jako hlavní se taky neztratí, i když proti AEG... no nevím :) Velmi doporučuji jak začátečníkům, tak i pokročilým hráčům.

RINGO

Komentáře

04.10.2004

1wiper11wiper1
Jenom bych chtěl podoknout, že nákup pistolí Beretta jako náhrady za Colt 1911 byla poněkud zbrklá akce, což armáda posléze i připustila. Vlastní výměna proběhla hlavně kvůli nedostatečné zásobě nábojů a jednočinnému mechanizmu Coltu, přičemž ráže byla obětována. Americká odborná veřejnost začala na unáhlenost tohoto kroku poukazovat zvláště poté, co se od soukromých americký firem objevily nové verze vycházející z Coltu 1911 s dvojčinným mechanismem a dvouřadým zásobníkem okolo 14 až 16 nábojů, v ráži .45ACP. Nevím nakolik padaly hlavy zy tento nákup odpovědných armádních činitelů, lae do budoucna se tato akce ukázala jako chybná, a u elitních týmů byly Beretty rychle nahrazeny jinými zbraněmi, nápřiklad Sigy, a Beretta zůstala pouze pro řadovou službu.

02.10.2004

MajkMajk
Jinak armada sice expanzni strely nepouziva,ale policie a zasahove tymy zvlast uz ano. FBI ma ale pistole SIG P226 a P228, nejake ty Glocky a SW model 1006 a podobne. A americka policie ve sve vyzbroji miva Beretty docela casto. Krome toho SWAT tymy vetsinou muze pouzivat ruzne zbrane podle toho,jak jsou pro danou situaci vhodne nebo jak vyhovuji svym uzivatelum. A pistole se pouziva u zasahovek taky spis jako zalozni zbran nebo v pripade ze musite mit volnou jednu ruku,treba pri slanovani. Je ovsem pravda ze u techhle jednotek se vycvik s pistolemi uplatnuje mnohem vic nez u armady.

02.10.2004

MajkMajk
Colt M1911 je sice jedna z nejspolehlivejsich pistoli na svete,stejne jako dalsi Browningovy konstrukce (napr. muj oblibenej Hi-Power 1935). Ma ale taky svoje nevyhody. Je preci jenom uz zastarala a pouziva pro pokles hlavne clanek,ktery neni tak odolny jako kulisa pouzivana dnes. Kapacita zasobniku jen o malo prekonava revolvery (7+1 naboju) a ma pouze jednocinny mechanismus,takze pred prvni ranou musite napnout kohout. Beretty by mely byt bezpecnejsi diky automat. udernikove pojistce,maji 15 naboju v zasobniku,mirnejsi zpetny raz a moznost namontovat tlumic (pokud maji zavit na usti hlavne). Vetsi pruraznost nema raze .45, ale munice 9mm Luger,diky mensimu prurezu a vetsi rychlosti. 9 Luger ma take kratsi dobu letu strely k cili. Raze .45 ma ale mnohem vetsi porazeci efekt-devitka udela diry,petactyricitka vas srazi na zem jak kopanec vod kobyly. Devitka je se spravnou munici zase ucinnejsi proti balistickym ochrannym vestam,ktere snaze zastavi velkou pomalou strelu cal .45.

21.09.2004

HcHc
M9 proti 1911... Jednoznačně 1911 je lepší. Je to nezničitelné, relativně uzavřené proti bordelu z venčí, naprosto spolehlivé. O účinku se bavit nebudu, ten je jasně pro 1911, tedy .45, protože nesmíme zapomenout, že armáda expanzky, tedy střely se zvýšenou ranivostí nepoužívá, kterási konvence to zakazuje. Ale i samotní vojáci M9 moc rádi nemají. A jako příklad lze uvést elitní týmy SWAT, nebo tým FBI pro záchranu rukojmích, kteří si vybrali právě 1911. Běžný voják, ale pistoli veme do ruky jenom zřídkakdy a většinu své existence to kosí s nějakou útočnou puškou...

14.09.2004

JanDrahokoupilJanDrahokoupil
copak me tady nechce nikdo vyvratit ze beretta je v originalu nahovno? jsem na rozpacich myslel jsem ze bude poradna debata

14.09.2004 xxx

drobekdrobek
maji "plovouci" podlahu .

12.09.2004

JanDrahokoupilJanDrahokoupil
.45 acp ma kulku ktera po zasahu cile expanduje- dela veky diry dale ma .45 3x zastavaci efekt nez 9 para, takze neni co resit. a jinak beretta 92 za moc nestoji- silnejsi strelivo nevydzi, raze je leda na plaseni vrabcu, spolehlivost proti 1911 nic moc

10.09.2004 for Dexter

DJDJ
Vím že to není vše, ale co se týče účinnosti je ráže hlavní faktor, např 9mm má sílu 426J a .45 504J a ještě k tomu je dvakrat težší takže má mnohem větší průraznost a účinnost logicky taky. Američané si ji vybrali pro svou spolehlivost, bezpečné zacházení a velkou palebnou kapacitu, ale kvůli účinnosti určitě ne. Samozřejme že 9mm je ale dostačijící ráže, tudíž nemá Beretta oproti m1911 skoro žádnou chybu.

Novinky a slevy emailem