Taktická vesta LBV

01. 08. 2006

V tomto článku bych se chtěl zabývat kusem vybavení, které už ulehčilo život a boj nejednomu vojákovi a airsofťákovi. Tactical Load Bearing Vest je skvělým doplňkem celého A.L.I.C.E. systému, který používá spousta lidí pro jeho praktičnost a cenu...

img

Každý, kdo používá nosný systém A.L.I.C.E. (a vím že nás není málo:-), začínal pouze s páskem, v lepším případě i s treky. Na pásek jste si zavěsili pomocí A.L.I.C.E. klipů co nejvíce věcí, naplnili feliny, připnuli a... co se nestalo, bez treků jste byli rádi, že můžete vůbec chodit a po delší "procházce" jste měli odřené boky.

S treky se zdálo být vše vyřešené, ale jen do okamžiku, než jste se museli rozběhnout (to vám pásek skákal až k bradě, ale šlo to), nebo někde zalehnout "under fire" a plížit se. To se vám celý pásek po chvíli přetočil, takže jste měli málem buttpack vepředu :-) Šlo to částečně poupravit tím, jak rozmístíte hmotnost na pásku, ale já patřím mezi ty, kteří volí intuitivní rozmístění výstroje...

Těmto problémům čelila i americká armáda a tak se někde v osmdesátých letech objevila Tactical Load Bearing Vest model 1 označované též M-88 (je dost pravděpodobné že číslo 88 označuje rok výroby). Tento systém byl výrazným vylepšením oproti trekům, ale ze začátku jich byl nedostatek, takže se přidělovali pouze elitním jednotkám. Nedlouho po uvedení se objevil TLBV model 2 (M-90), který měl jen pár zlepšení (změna materiálu, zešikmení kapes apod.).


Pohled na rozpnutou vestu s připnutým příslušenstvím.

V dnešní době je systém A.L.I.C.E. vyřazován ze skladů, takže spousta těchto vest míří na trh a myslím že pro airsoft jsou jako dělané. Nyní se vám pokusím popsat mé dojmy z této vesty. Budu se zaměřovat hlavně na model 1, který nejspíš vlastní většina z nás a se kterým mám osobní zkušenosti a k modelu 2 zabrousím jen v odlišnostech...

První co vás velice mile překvapí po navlečení do vesty, je její váha a hlavně pohodlí. Oproti trekům jsou velice dobře vyztuženy ramenní popruhy, které jsou asi tak 10cm široké a řádně vycpané. Popruhy tvoří jakési písmeno "H", takže zajišťují výborné "nanesení váhy na záda" díky vodorovnému popruhu. Správně by měla být vesta nastavena tak, aby tento vodorovný popruh spojoval horní části vašich lopatek a tím může vodorovný popruh částečně působit směrem dolů. Nastavení vesty se provádí na výšku stejně jako u A.L.I.C.E. treků, jen s tím rozdílem, že vzadu jsou dvě "zadrhovadla" (to je důsledek přechodu z "Y" systému na "H" sytém).

Dalším zlepšením je nastavitelnost šířková, která se provádí pomocí systému podobnému korzetům – provlečené šňůry na zadních stranách obou boků a zakončené plastovými dvoudílnými posuvnými "zadrhovadly", které známe například z batohů A.L.I.C.E.

Tady bych se chtěl pozastavit, protože mě velice překvapil rozsah šířkového nastavení. Nevím jak moc jsou američtí vojáci tlustí, ale kdybych to měl soudit podle střední šířky vesty tak to jsou dobře vykrmení pašíci. Hubenější člověk může mít s touto vestou problémy a nedovedu si představit řešení tohoto problému, leda celou vestu nějak přešít. Na druhou stranu je lepší mít prostor na rozšíření, pro případ, kdy si vezmete pod BDU svetr a ještě rolák, tak by vám mohlo být ve vestě trochu těsno :-).

Problémem se následně u mě staly přečnívající konce provázků z "korzetů", ale to jsem vyřešil tak, že jsem je použil na přivázání buttpacku k dvěma plastovým "D" úchytům, které k tomu slouží, ale pochybuji že k uvázání slouží právě šňůrky od "korzetů"... K uchycení pásku na vestu slouží velice zajímavá poutka, která kombinují druky a přeložený suchý zip. Tato kombinace je už na první pohled velice spolehlivá a zajišťuje, že se vám poutko nemůže náhodně rozepnout. Možná jen "blbou" náhodou, ale od toho tu je dalších devět poutek rozmístěných rovnoměrně po obvodu spodního okraje vesty, které vše unesou.


Pohled zezadu.

Nyní se dostáváme k tomu, co airsofťáky hned po pohodlí zajímá nejvíce. Vesta má oproti trekům zepředu našito šest osově symetricky umístěných kapes. Na každé straně přes pásek mírně přečuhuje jedna kapsička určená pro granát a nad ní jsou dvě kapsy na zásobníky M16. Kapsy na zásobníky mají jinou velikost, ty dvě u středu mají kapacitu na jeden zásobník a ty dvě na okrajích dva zásobníky. Sečteno a podtrženo do vesty nacpete šest zásobníků a dva granáty, což je podle mě víc, než průměrný airsofista má k dispozici (aspoň co se zásobníků týče).

Já osobně granáty moc nepoužívám, takže jsem do kapes přesunul některé věci, které se můžou hodit a v buttpacku nejsou zrovna po ruce, jako například taktické zrcátko, kapesní lékárnička, kamuflážní barvy a tatranky :-). Zapínání kapes je hodně podobné poutkům na pásek – suchý zip a druk. Někdo občas tvrdí, že druk je zbytečný, že zapínání a rozepínání jde hodně ztuha (hlavně když se co nejrychleji potřebujete dostat k novému zásobníku, tak to dost naštve), ale já mám raději jistotu, že žádnou z těch drobností co jsem si nacpal do kapes někde nevytřesu – každopádně pokud vám druky vadí tak je nezapínejte :-)

Víko kapes má velice praktické poutko, které vypadá celkem bytelně takže se za něj nemusíte bát škubnout. Často se u modelu 1 stává, že se časem kapsy rozedřou od hran zásobníků, a proto jsou kapsy u modelu 2 vyrobeny z odolnější látky. Kapsy jsou u modelu M-88 našity na kusu látky, která je nejspíše nylonem a je potištěná maskovacím vzorem Woodland. Zde je rozdíl mez oběma modely, podle kterého je bezpečně rozeznáte. U modelu 2 není použita na jednotlivé "pláty" látka, ale jakási pevná síťovina, která by měla být lehčí a příjemnější na nošení. Také rozmístění kapes je mnohem komfortnější, protože jsou zešikmeny a tvoří jakési písmeno "V" – to by vám mělo umožnit pohodlnější ležení na břiše.


TLBV model 2.

Zepředu se vesta zapíná na dvě umělohmotné fastex spony vybavené zadrhovadly, takže ještě zde můžete dodatečně upravit šířku celé vesty, popřípadě jí povolit, aby za přední pláty šla strčit nějaká ta věcička na odložení (skvělé na složenou mapu, ale pozor – netratit při plížení!).

Už i na treky A.L.IC.E. šla zavěsit nějaká ta kapsička na obvaz, kompas, vysílačku PMR, cigarety – každý podle chuti :-). Zde se tato možnost ještě rozšířila – můžete si sem připnout pouzdro na zásobníky, či dokonce i nůž (to je ale trochu složitější). Musíte si ale dát pozor při nandávání batohu, jehož popruhy vám můžou při troše "šikovnosti" takto připnutou výstroj strhnout.


Detail "korzetu" a mého vyřešení přečnívajících šňůrek a připnutí buttpacku.

Někteří jedinci si svou vestu mírně "upgradli" tím, že vedle kapes našili další kapsičku. Jde to ale pouze u staršího modelu M-88, protože na síťku by jste toho moc nepřišili – osobní zkušenosti však nemám. Na celé vestě jsem snad našel jen jednu drobnou nevýhodu. Připínáním všech deseti poutek na pásek a tím, že kapsy na granáty jdou přes pásek, si na první pohled nevýznamně zmenšíte prostor pro upevnění dalších věcí. Velikost zmenšeného prostoru na další výstroj vás pak ale nemile zaskočí. Navíc zadní poutka jsou zcela nelogicky stejně daleko jako A.L.I.C.E. klipy na buttpack, takže připnutí zcela rovně je vlastně nemožné.

Mé řešení spočívalo v tom, že jsem sumky na zásobníky, které jsem měl na pásku někde v místech nynějších kapes na granáty, přesunul na batoh a i tak mi vesta poskytuje dost prostoru na všechno vybavení. A připnutí buttpacku "nakřivo" pak v boji vůbec nepoznáte...

Každá taktická vesta je velkým pomocníkem pro nošení všeho možného po ruce, proto se zcela nabízí pro využití nejen v airsoftu, i když rybář si radši koupí rybářskou vestu, aby byl v módě :-). V neposlední řadě si všimněte v kolika filmech se objevuje – je nejen praktická, ale i dobře vypadá - zvětšuje ramena :-). Můžu jedině doporučit, začíná být celkem jednoduše k sehnání v armyshopech za necelých 1500,- ale vyrábí se i kopie od firmy Miltec, která stojí kolem 1000,- s tou však nemám žádné zkušenosti.

Nydrleon

Komentáře

03.08.2006 re:Thomas

Maison.RogerMaison.Roger
Nazdar jenom taková maličkost- mě víc vyhovuje LBV1, protože má ty kapsy rovně, a tak když to máte narvaný zásobníkama nevadí vám to při manipulaci rukou (teda pokud nejste nějak moc hubený)a taky když to mám pěkně ztáhlí tak mi skoro navazuje pravá kapsa na levou a mám to jako "bandalír" :-) Jo a dá se sehnat i levnějc v Karlových Varech jí máte použitou v perfekt, ale opravdu 99%stavu do 1000.- bez problémů...

03.08.2006

ThomasThomas
No takze clanek docela v pohudce se vsim souhlasim jen osobne znam vice majitelu 2kovy verze(stejne tak jako jsem ja) jinak doporuceni co se snurkami od korzetu...daj se preci odriznout kdyz jsou moc dlouhy.... ;-) jinak Je to AMERICKY VYROBEK takze v jinem maskovani nezli je WOODLAND se neda sehnat (v originale.. o kopie se nazajimam) Pak bych jete dodal ze kdyz je ta vesta z roku zruba 1980-1990 tak se nemuze vyrabet v digitalu jelikoz toto maskovani vyvinuli amici o hodne dyl....a v te dobe uz meli spoustu jinych nosnych systemu jako je treba Moole 1...2 nebo RACK a podone (nevim jak se jejich nazvy pisou presne). No a nakonec me vyjadreni ke kopii od Miltecu...... 1.kopie je kopie takze osobne si myslim ze to nebude nic moc....a 2.neznam zadnou plne funkcni a schopnou vec co by mela na sobe napis Miltec.. a ze sem tech par veci od nej mel... Jinak poznamka ze ty nastavovaci provazky jsou pro pripad pouziti strepinove vesty PASGT je 100% pravdiva...jinak tato vesta se da sehnat asi tak za 2500,-pouzita.... jo a cena teto LBV 2verze je 1000-2000 za pouzitou...zalezi na stavu.... a kde ji koupite.... Osobne mam dvojku (samozrejme original) za 1500 koupenou v praze pred 15mesici... Tak to je snad vse... Mejte se a snad doplnene informace pomuzou pri vyberu....

02.08.2006 Mil-tec

SamShadySamShady
Mám olivovou kopii od Mil-tecu a se vším co je napsáno v recenzi 100% souhlasím.. takže kvalita. Zatím no problem

02.08.2006

sketsket
2patek: nevim jak to tady chodi s linkama na jiny servery. jestly to vadi tak to smazte. http://www.vlkodlak.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=893&Level=75 http://www.vlkodlak.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=900&Level=75 neni to sice LBV ale nic jinyho v digitalu asi neni. mate nekdo skusenost s LBV v kopii od miltecu? je to kvalitni? mel bych zajem o olivivou. je divny abych mel WD na petadefkach

02.08.2006

patekpatek
Myslíte, že by se LBV, byť kopie, dala sehnat ve woodland digitalu? popř. zda by se dala sehnat nějaká eventualia LBV v dig? za rozumnou cenu...Dik=)

02.08.2006

sketsket
chtel bych se zeptat jak je zdarila kopie od firmy miltec a taky kde muzu sehnat origo? jak autor pise ze origo stoji 1500 to je za novou nebo pouzitou? mam presne problem s dvema polnimi lahvemi. myslel jsem ze to vyresim trekama ale asi bude tohle lepsi volba.

02.08.2006

rammsteinrammstein
Jestli muzu poradit mensi "tunning" spocivajici v tom,ze jestu si stahnete na kratko(treba i na maximum) a sumky,flasky a butt si date okolo pasu na samostatnej pasek.Nemusi se to zdat dobry vsem,ale mam problemy se zadama a timhle sem jim absolutne ulechcil,tim ze je zatezkava pouze nejake to kilo vesty a lehkejch hovadinek a pritom tezky vecy visi na bokach,kde vahu necitite. A dalsi velka vyhoda je v bojove situaci moznost treba pred dlouhym sprintem odhodit zatez a jen tak vystartovat nalehko a pritom se vsim potrebnym a nicim zbytecnym pro utok.

01.08.2006

XzibitXzibit
Článek mě obsahem moc nezaujmul, ale presto bych chtel autora pochvalit za zpracovani a hlavne ze napsal recenzi na neco jineho nez zbran.

Novinky a slevy emailem