Smith & Wesson Model 19 cal. .357 Magnum

17. 06. 2004

S&W Model 19 je šestiranný dvojčinný revolver s výklopným bubínkovým zásobníkem. Byl představen v roce 1956 v USA a sloužil jako služební zbraň amerických strážců zákona po několik desetiletí...

img

Dnes je k dostání pod označením Model 66 ještě s 2,5 a 4 palcovým hlavněmi a několika málo estetickými vylepšeními. Původní zbraně však ještě rozprodávájí americké policejní sbory. M19 je v ráži .357 Magnum, ale lze použít i náboje .38 Special. Jeho velký bratr, Model 29 je vyveden v poněkud dospělejší ráži .44 Magnum. Smith & Wesson Model 19 byl velmi oblíben hlavně pro svoji účinnost a spolehlivost. Model 29 zase proslavil film Dirty Harry, kde s ním Clint Eastwood čistil ulice San Francisca od zlobivých zločinců (i když, čistil?:) )



Tokio Marui M19 Combat Magnum

Nelíbí se vám moderní pistole? Chcete být něčím neobvyklí? Baví vás vyčnívat z řady? Pořiďte si revolver! 6 nábojů je v AS málo? Nevadí! Revolvery od TM jsou obdařeny kapacitou 24BB! Je to moc? Dá se naládovat pouze 6, 12 nebo jakýkoliv počet od 1 do 24. 1 na ruskou ruletu a 24 když nevíte co vás čeká... Tak takhle bych si představoval reklamní spot na tento výstřelek firmy Tokio Marui, jestli je to pouze výstřel do tmy se nyní podíváme.

První pocity

Krabice samotná je umělecké dílko, obrázek majestátního revolveru na rudém sametu kontrastující černým krajům. Neméně zajímavé je také to, co se skrývá uvnitř. Zpracování samotné zbraně je velmi dobré, plastové tělo, realisticky dělené, rozhodně nepůsobí laciným dojmem a imitace dřeva na rukojeti je zkrátka dokonalá. TM má imitaci dřeva bravurně zvládnutou a zasloužili by za to metál.

Najdeme zde také několik kovových dílů, spoušť, bicí kohoutek, zadní plně stavitelná mířidla, osa bubínku a tlačítko pro vyklopení bubínku. Na těle zbraně najdeme také ozdobnou rytinu v podobě stylizovaného znaku TM. Na hlavni je z jedné strany vyryt nápis Combat Magnum, na druhé je označení ráže a to .357 Magnum. Revolver jako celek působí velmi solidním dojmem, délka 289 mm a váha 600 g jsou slušné hodnoty za které se M19 rozhodně stydět nemusí. Budí respekt, ale bájný Desert Eagle to není :).



Jediné co lze vytknout je naprosto scestná poloha bicího kohoutku. Může za to konstrukce, někudy se tam ten plyn dostat musí a tak bicí kohoutek nedosedá přímo na "patrony", ale zhruba o centimetr jinde. Lajk si toho nevšimne a na funkci to vliv nemá (na funkci rostlináře už vůbec ne... :) ). Pokud se této zbrani nedostává tolik respektu, dostává se jí stylu a exklusivity. Revolver přeci nemá jen tak někdo.

Střelba

M19 je vybaven 149 mm dlouhou hlavní a zvláštním systémem umožňujícím vystřelit z revolveru 24 ran při zachování systému 6 komor a otáčení bubínku před každým výstřelem. Zásobník plynu je v rukojeti. Není zrovna největší, ale na vystřelení okolo 70BB bohatě stačí. Zbraň přirozeně není vybavena systémem BlowBack, a proto je dosti úsporná na plyn. Což je velké plus.

Samotné střelecké výkony nejsou nijak oslnivé, ale trefit lidský terč na 30 metrů by nemělo být nijak obtížné. Rozptyl závisí na způsobu střelby. Revolver je dvojčinný, tudíž máme dvě možnosti střelby, prosté mačkání spoušti nebo předepínání zbraně natažením bicího kohoutku. Pokud střílíte pouhým mačkáním spoušti, logicky zbraň "strháváte", protože spoušť klade jistý odpor. Druhá možnost je předepnutí zbraně natažením bicího kohoutku. Poté stačí jen pomyslet na výstřel. Spoušť je v tomto případě velmi jemná a přesnost o něco větší.



Prostým mačkáním spouště se na 10 m snadno trefíte do cíle o rozměrech 20x30 cm, s natahováním kohoutku palcem před výstřelem se trefujete na stejnou vzdálenost do zhruba polovičního prostoru a sem tam i do středu terče :). Přesnost však také závisí na šikovnosti střelce. Myslím, že zkušenému střelci nebude dělat problémy i rychlá palba s využitím dvojčinného mechanismu. Revolver při samotné střelbě není nijak dramaticky hlasitý i při zachování naprosto autentického zvuku natahování bicího kohoutu a otáčení bubínku.

Zásobník

Zásobník je řešen jako u ostré zbraně, tedy bubínkový (jak jinak...). Po stisku tlačítka je možné jej vyklopit doleva ven z těla. Tady ale všechna realita končí. Místo 6-ti patron s kuličkami v gumovém těsnění jako u revolverů Marushin se do něho ládují kule zepředu a ještě k tomu po čtyřech do každé komory. Při každém natažení zbraně se bubínek pootočí proti směru hodinových ručiček a z komory se uvolní jedna kulička. Výhoda je v tom, že lze naládovat BB kolik chceme. Máte-li chuť na realitu, stačí zásobník naplnit jen 6 kuličkami a je to.

Hop-Up

Hop-Up je u M19 fixní a od výrobce nastaven na 0.2g BB. Když se na konstrukci revolveru podíváme trochu blíže, zjistíme, že laditelný Hop by byl docela problém. Hlaveň kvůli těsnosti pluje sem a tam a místa zde taky není nazbyt. Buďme tedy rádi za to co máme.



Několik vět závěrem...

M19 ztěží využijete jako primární zbraň v otevřeném prostoru, při CQB je to však plnohodnotná zbraň s dostačující kapacitou zásobníku a poměrně velkým potenciálem. Tahle zbraň je hodně záležitostí stylu a výjimečnosti. Nestane se z vás Lucky Luke, ale natáhnout si kohoutek s typickým zvukem, když na nepřítele míříte z křoví a on o vás neví, naplnit bubínek a mistrovským švihnutím zápěstí jej zacvaknout do zbraně... To jsou okamžiky, které s jinou zbraní nezažijete. Mít revolver je úplně jiný pocit než klasickou pistoli. Někoho to možná nepřitahuje, ale určité kouzlo to bezesporu má.

Twyggy

Komentáře

18.06.2004

MariMari
Zajimava, ctiva recenze. Mohl bys prosim blize vysvetlit mechanizmus bubinku? Vim, ze patrony nejdou vyndat, laduji se az ctyrmi kulickami... Pises, ze se po otoceni bubinku uvolni kulicka. Nejak se musi dostat do hlavne. Jak? Jak je vyreseny privod plynu? Trochu o nejakem revolveru uvazuju :-)

Novinky a slevy emailem