Recenze zbraní Classic Army M4/M16

17. 12. 2002

Zbraně typu M4/M16 patří mezi nejoblíbenější a nejvíce užívané pušky na světě. Nejinak tomu je i mezi fanoušky airsoftu. V době nedávno minulé si každý kdo chtěl vlastnit tuto zbraň musel koupit modely od firmy Tokyo Marui...

img

To proto, že patřily mezi ty nejkvalitnější na trhu. Kvalita výrobků ostatních producentů byla řekněme sporná. Až asi před rokem se situace změnila. Firma Classic Army uvedla na trh svůj celokovový model zbraně M4A1 a M4T Tactical carbine. Mnoho z nás bylo naplněno očekáváním jaké vlastně M16 a M4 budou. Jak působí tyto modely na mě si můžete přečíst v následující recenzi.

V našem airsoftovém týmu jsme měli několik M16 a jednu M4A1 od Marui. Zbraně se nám líbí a proto se někteří členové rozhodli pro koupi těchto modelů od Classic Army. Každý vyznává jiný typ boje a proto jsme koupili všechny tři (M16/M4A1/M4T) typy Coltů. Po měsíčním čekání jsme s nedočkavostí otevřeli krabice, v kterých jsou zbraně prodávány.


Krabice po otevření

Krabice, ve kterých nám zbraně přišly jsou univerzální pro všechny modely M16/M4, to je jasně patrné i z obrázku. Výlisky uvnitř polystyrenu naznačují jak jsou jednotlivé typy uloženy. Za povšimnutí stojí i místo pro taktické předpažbí R.I.S. Podle mých informací Classic Army již prodává i tento model. V krabici jsme nalezli manuál ke zbrani a reklamní katalog výrobce. To je vše. Žádné balení kuliček, žádný nabíječ zásobníku (ten stejně není třeba neboť Classic Army dává v základu ke všem zbraním vysokokapacitní natahovací zásobníky), žádné terče, prostě nic z toho co najdeme v balení u Marui. Je pravda, že hlavní je zbraň a proto je pojďme věnovat jí.


Délkové porovnání

Na následujících obrázcích se můžete podívat v čem se jednotlivé typy liší. Jediný rozdíl je v délce hlavně, tím i v délce předpažbí a také typu pažby, zda je pažba pevná nebo zatahovací. Jinak jsou zbraně logicky na první pohled úplně identické.


M16A3
M4T Tactical carbine
M4A1 Carbine

Nejprve uvedu některé technické údaje o zbraních, které si můžeme přečíst z manuálu:


Údaj M16A3 M4T M4A1
Provedení Hop-Up Hop-Up Hop-Up
Hmotnost 3,14 kg 2,97 kg 2,74 kg
Délka zbraně 999 mm 860 mm 760/840 mm
Délka hlavně 536 mm 363 mm 363 mm
Motor EG1000 EG1000 EG1000
Mechabox zesílený verze II. zesílený verze II. zesílený verze II.
Průměr hlavně 6,08 mm 6,08 mm 6,08 mm
Úsťová rychlost 108 m/s 105 m/s 105 m/s
Zásobník 300 BB 300 BB 300 BB
Akumulátor Large 8,4V Large 8,4V Mini 8,4/12V

Jak je z tabulky zřejmé, všechny zbraně mají víceméně stejné rozměry jako konkurenční výrobky firmy Marui. Mezi přednosti modelů Classic Army patří vysokokapacitní zásobník, kovové provedení těla, kovová hlaveň, zesílený mechabox a také v neposlední řadě zesílená pružina. U pružiny se na chvíli zastavím. Nikde se mi nepodařilo vypátrat jaký typ je ve zbrani. Výrobce neuvádí žádný parametr a tak mohu pouze uvést to, co jsem se dočetl na internetu. Pružina by měla být adekvátní typu M110-M120. V některých modelech je prý i jakási silikonová podložka, která udržuje pružinu v trošku stlačeném stavu. Docela mi to připomíná podkládání pružiny při upgradu manuálů. Nejspíš i tato podložka přidává zbrani na výkonu.

Pro další popis zbraní budu používat porovnání se zbraní M4A1 od firmy Marui, kterou velká část z vás určitě už někdy viděla a proto bude také jednodušší si představit některé rozdíly. Začněme tedy rovnou u těla zbraně.


Celkový pohled - nahoře zbraň Marui, dole Classic Army
Celkový pohled - nahoře zbraň Marui, dole Classic Army
Nahoře tělo Marui, dole Classic Army

Firma Marui, jak jistě každý ví, vyrábí tělo z tvrzeného ABS plastu. Classic Army vyrábí tělo z nějaké slitiny na bázi hliníku. Tento materiál působí pevně a měl by vydržet i nešetrnější zacházení. Vlastní zpracování těla je při bližším pohledu trošku propracovanější u M4A1 Marui. Je to způsobené tím, že plast se bude vždy lépe a jednodušeji zpracovávat než kov (je také otázka jak hrany a zaoblení vypadají u reálných zbraní). Na zbrani od Classic Army nejsou tak pěkné a přesné hrany nebo zaoblení. Povrchová úprava těla je matně černá (nejspíš se jedná o komaxitování). Je však důležité říci, že u prvních kusů bylo tělo dost lesklé (jakoby vyleštěné). Výrobce nejspíš stále zbraně vylepšuje a tak asi zvolil i jinou povrchovou úpravu. Musím říci, že je to určitě ku prospěchu věci. Také se změnilo logo na levé straně zbraně u zásobníkové šachty. U starších modelů zde bylo logo Coltu. Poté výrobce začal toto místo překrývat tvrdým tmelem, který zakrýval ochranou značku. Tmel byl oškliví a šel velice těžko odstranit. Pokud se to někomu povedlo tak se určitě nevyhnul poškrábání kovového povrchu. V současné době jsou veškerá originální loga nahrazena logem Classic Army. Skalním fanouškům zbraní to možná bude vadit, ale mě rozhodně ne. Kolíčky, které drží vrchní polovinu zbraně u té spodní u Classic Army nenajdeme. Výrobce je totiž nahradil šrouby, které nejsou náchylné k vypadávání. Je pravda, že mnoho lidí nemělo s tímto problémy, ale jistota je jistota. V některých zbraních Classic Army také dochází k viklání zásobníku v šachtě. Není to problém zásobníku, protože i ten od Marui se viklá. Nejspíš je to způsobeno horším zpracováváním kovu.


Nahoře zbraň Marui, dole Classic Army

Dále bych se chtěl zmínit o přepínači střelby, který u zbraní Classic Army není také bez chyby. Dříve se často stávalo, že se dala těžko navolit střelba jednotlivými ranami. Přepínač necvakal a nearetoval se v poloze jednotlivých typů střelby. Bylo kolikrát nutné několikrát jemně pohnout přepínačem, aby člověk našel tu správnou polohu. U novějších typů tento problém není již tak častý, ale může se vyskytnout.

Další věcí, která byla u zbraně změněna je i pistolová rukojeť. Dříve byla tato vyrobena z lesklého plastu. Ta dnešní už je naprosto stejná, a to i tvarově, jako u zbraní firmy Tokyo Marui.


Nahoře tělo Marui, dole Classic Army

Velký rozdíl mezi výrobci je ve vnější hlavni a to hlavně v jejím uložení do těla zbraně. Firma Classic Army vyrábí hlaveň z jednoho kusu, který je ještě navíc na konci rozšířen. Hlaveň je vyrobena s ohledem na problémy s kýváním hlavně jak tomu bylo u zbraně Marui. Tam tento problém je způsoben tím, že kovová vnější hlaveň nevede až do těla. Při troše zručnosti kývání přinejmenším omezíte omotáním drátku okolo hlavně v místě, kde se tato zasunuje do těla. Jednodušeji řečeno musíte vytěsnit mezeru mezi plastovým držáčkem (na němž jsou upevněny kabely a pojistka) a tělem zbraně, tím se plastový držáček postará o stabilitu hlavně. Rozdíl je i v povrchové úpravě hlavní. Marui má hlaveň lesklejší a Classic Army matnější. Rozdíl je i v kabeláži a uložení pojistky.


Nahoře hlaveň Marui, dole Classic Army

Rozdíl je i mezi systémem otevírání vyhazovacího okénka. U zbraní Classic Army drží záklopka na magnetu. Záklopka u novějších zbraní už lícuje s otvorem v tělu zbraně. Dříve tam byla několika milimetrová mezera, kterou mohla dovnitř zbraně vnikat nečistota. Zbraň od Marui má propracovaný systém otevírání okénka. Stačí zatáhnout za táhlo nabíječe a okénko se samo otevře. Drobnost, ale potěší. Ve vyhazovacím okénku mají zbraně hopovou komoru s regulačním mechanismem. Tento mechanismus je u zbraně Marui chráněn ještě černým plíškem, který se zasunuje s pomocí nabíjecí páky. Má to i nevýhodu, protože když regulujete Hop-Up tak si musíte táhlo přidržovat druhou rukou. Každá zbraň má to svoje. Regulace hop-upu jde u Classic Army docela ztuha. Obtížněji se nastavuje síla hop-upu.


Vlevo Marui, vpravo Classic Army

Když porovnáme předpažbí u obou zbraní tak na první pohled uvidíme, že zbraně Classic Army ho mají ze světlejšího a hrubšího plastu. Předpažbí také není mezi zbraněmi kompatibilní. Classic Army ho má trošku vyšší než širší. Také je nepatrný rozdíl v délce a v tom, že Marui nemá v horním dílu otvory, což brání třeba ve vniknutí deště dovnitř zbraně a je to také líbivější, když zvrchu nevidíte zmítající se akumulátor. Předpažbí u Classic Army se trošku kýve a je třeba ho něčím vytěsnit. Všeobecně se dá říci, že u těchto zbraní je dobré poutahovat všechny šroubky a vypodložit či vytěsnit různé věci např. přední mířidla, zásuvnou pažbu atd. Vysokokapacitní 300bb zásobník u Classic Army má také světlejší barvu (stříbrně šedý). Krytka sypacího okénka nemá aretační polohu, takže se vám někdy může stát, že se vám zásobník v kapse vysype. Ale na to, že v základu máte vysokokapacitní zásobník tak drobné potíže překousnete.


Vlevo Marui, vpravo Classic Army

Závěrem bych chtěl říci, že zbraně M16/M4 od Classic Army už prošly docela slušným vývojem. Počáteční problémy s mechanikou mechaboxu už nejspíš byly vyřešeny (problémy s ozubenými koly). Je vidět, že firma se snaží pořád něco zdokonalovat. Uvidíme jak dlouho jí bude trvat, než zbraně budou vyladěné. V současné době bych se tyto zbraně nebál kupovat, ale musí se počítat s tím, že si člověk leccos bude muset poupravit k obrazu svému. Každopádně pro zkušeného airsofťáka to nebude problém.

Luboš

Komentáře

23.10.2006 RE: nesto2

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Clanek je z roku 2002, takze uz o nicem nevypovida :) Od te doby se udala spousta veci :)

23.10.2006 chvála

nesto2nesto2
Hurá!!! Nezaujetí při porovnávání těhle značek, fakt paráda. Navíc má článek fakt dobrou formu. Chválim...

Novinky a slevy emailem